top of page
Kore_kapak.jpg

İngilizce aslından çeviren: Cansen Mavituna

Kapak tasarımı: Beste Doğan

Kapak illüstrasyonu: Kübra Aslan

152 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-66693-9-2

Şubat 2020

120 TL

Kore Nasıl Kore Oldu?

Andrew Salmon

Bu kitap, sömürgecilik, savaş, yoksulluk ve siyasi darbelerle yıkıma uğrayan, fakat bütün beklentileri altüst ederek dünyanın en gelişkin toplumlarından birini inşa etmeyi başaran bir ülkenin, Güney Kore’nin hikâyesini (ve komşusu Kuzey Kore’ye dair merak edilenleri) anlatıyor.

 

“Genç kuşaklar Güney Kore’yi canlı bir sosyokültürel hayatın hüküm sürdüğü, sanayileşmiş, zengin, modern bir ülke olarak tanıdılar. Oysa Güney Kore denince benim kuşağımdakilerin aklına, milyonlarca cana mal olmuş korkunç bir iç savaşın yaralarını sarmaya çalışan, olağanüstü derecede yoksul ve geleneksel bir ülke gelirdi.

 

Aradan yıllar geçti. Ekonomik kalkınma kuramlarına ve tartışmalarına düşkün bir iktisatçı olarak öğrendim ki 1960’lı yılların başında Güney Kore’de kişi başına düşen gelir ve ortalama eğitim süresi Türkiye’nin yarısı kadarken, otuz yıl sonra kişi başına düşen geliri bizimkinin üç katına, ortalama eğitim süresi de bir buçuk katına çıkmış bir ülke vardı artık karşımızda. O gün bugündür de şunu tartışıyoruz: Otuz beş yıllık acımasız Japon sömürgeciliğine maruz kalmış, iç savaşta yakılıp yıkılmış, ardından kırk yıl diktatörlükle yönetilmiş, üstelik geleneklerine de son derece bağlı bir toplum nasıl oldu da böylesi mucizevi bir kalkınma ve modernleşme hamlesini başarabildi?

 

Bu mucizeye dair çeşitli uzmanların kaleme aldığı pek çok kitap yayınlandı bugüne kadar. Bu kitapsa farklı. Yıllardır Güney Kore’de yaşayan Kuzeydoğu Asya uzmanı gazeteci-yazar Andrew Salmon bize bu olağanüstü dönüşümün öyküsünü sadece ekonomik boyutlarıyla değil, demokrasi uğruna verilen fedakârca çabaları, ayaklanmalar, işkenceler, suikastlar ve infazlarla yoğrulmuş direnişleri, gelenekçilik ile modernleşme arasındaki zorlu mücadeleyi de içerecek şekilde, adeta tarihi bir roman tadında ve son derece akıcı bir dille aktarıyor.”

Seyfettin Gürsel

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü 

Andrew-Salmon.jpg

Gazeteci-yazar Andrew Salmon uluslararası medya kuruluşu Asia Times’ın Kuzeydoğu Asya muhabiridir. Daha önce BBC, CNN, International Herald Tribune, Forbes, The New York Times, The Times ve The Washington Times gibi kuruluşlar için Kore’den haberlere ve makalelere imza atan Salmon, Kore tarihiyle ilgili yazdığı kitaplarla 2010 yılında Güney Kore parlamentosunun “Kore Dalgası” ödülüne ve 2016 yılında da Kraliçe II. Elizabeth onuruna verilen Britanya İmparatorluğu Üstün Hizmet Nişanı’na layık görülmüştür.

 

Kent Üniversitesi’nde tamamladığı tarih ve edebiyat öğreniminin ardından Londra Üniversitesi’ne bağlı SOAS’ta Asya çalışmaları alanında lisansüstü öğrenimi gören Andrew Salmon, halen ailesiyle birlikte Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaşamaktadır. 

bottom of page