top of page
Sadeleşerek Özgürleş - ön kapak.jpg

Kapak tasarımı: Kardelen Akçam

Kapak fotoğrafı: Niyazi Genca

184 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-71021-3-3

Nisan 2023

120 TL

Sadeleşerek Özgürleş

Minimalizmden Sürdürülebilir Yaşama

Hale Acun Aydın

Yirmi yedi yaşındayken gezinmeyi çok sevdiğim blog sayfalarından birinde görüp peşine düştüğüm declutter kelimesinin beni önce minimalizmle tanıştırıp daha sade ve sürdürülebilir yaşam arayışına götüreceğini, yıllar içinde yaşayacağım değişim ve dönüşümün beni bugün olduğum noktaya ulaştıracağını asla tahmin edemezdim. 

Elinizdeki kitap o zamanlar hayal bile edemeyeceğim bir şeydi. Yazmayı oldum olası çok sevmişimdir ama oturup baştan sona bir kitap yazacağımı ve bu kitabın konusunun da minimalizm ve sürdürülebilir yaşam olacağını aklımdan bile geçirmiyordum. Aradan geçen on yıldan fazla süre içinde neleri nasıl yaptığımı size ayrıntılı biçimde anlatacağım ama önce ilk güne gidelim. Bilgisayar ekranında bu kelimeyi gören Hale’yi biraz tanımanızı istiyorum.”

Uzun yıllardır minimalizm, sıfır atık ve sürdürülebilirlik gibi konularda Türk İşi Minimalizm adıyla çeşitli mecralarda yayınlar yapan Hale Acun Aydın, ilk kitabında okuru adım adım sadeleşerek özgürleşeceği bir yolculuğa davet ediyor. Dağınıklıktan düzene, karmaşadan dinginliğe uzanan bu yolculuk boyunca kendi dönüşüm hikâyesini de paylaşan Hale, daha sade ve sürdürülebilir bir yaşama dair pek çok kavrama da açıklık getiriyor.

İklim kriziyle yüz yüze olduğumuz bu çağda, minimalizmin gezegenimiz için verilen ekoloji mücadelesiyle ilişkilenmesi gerektiğini savunan Hale’ye göre, “Minimalist olmak, ortak varlığımız karşısında bir tür sorumluluk bilinci taşımaktır.”

Hale.jpg

Hale Acun Aydın 1983 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördükten sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. On yılı aşkın süre boyunca kurumsal firmalarda pazarlama departmanlarında görev aldı, daha sonra kendi aile işletmesine destek olmaya başladı. 

Uzun yıllardır minimalizm ve daha sade bir hayat gibi konulara ilgi duyan Hale, önceleri Türk İşi Minimalizm adlı kendi blog sayfasında başladığı yayın faaliyetini turkisiminimalizm.com adresine taşıdı ve ardından sosyal medya mecralarında bu faaliyetini ilerletti. Minimalizm, sıfır atık ve sürdürülebilirlik gibi başlıklarda sosyal farkındalığı geliştirmek üzere halen sürdürmekte olduğu yayın faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli kurumlarda söyleşiler ve atölyeler düzenliyor. Daha sürdürülebilir bir dünya için her bireyin fark yaratabileceğine ve sadeleşerek özgürleşebileceğimize inanan Hale, aynı zamanda #kahvemtermosta isimli bir sosyal sorumluluk hareketi yürütüyor. 

bottom of page