top of page
Yazma Uğraşı - ön kapak.jpg

İngilizce aslından çeviren: Banu Karakaş

Kapak tasarımı: Beste Doğan

264 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-66693-3-0

Aralık 2017

150 TL

Yazma Uğraşı

Eli kalem tutan herkesin karşılaştığı 21 soruna 210 çözüm önerisi

Roy Peter Clark

Aklıma yazacak hiçbir şey gelmiyor. Yazmak zorunda olduğum yazılardan da, başkalarının fikirlerinden de nefret ediyorum. Araştırma sürecinde yönümü kaybediyorum. Derli toplu çalışma alışkanlığım yok. Aradığım şeyi zamanında bulamıyorum. Elimde haddinden fazla malzeme var. Hikâyemin esasen neyle ilgili olduğunu bilmiyorum. Başlangıç kısmında zorlanıyorum. Malzemenin iyisini seçmekte zorlanıyorum. Kelime dağarcığım çok kısıtlı. İlk taslak metinlerim klişelerle dolu. Sözcüklerim meseleye açıklık kazandırmıyor. Tamamen tıkanmış durumdayım. Savsaklama alışkanlığımdan kurtulamıyorum. Plana bağlı çalışamıyorum. Çok yavaşım ve teslim tarihlerini kaçırıyorum. Yazının göbeği sarkıyor. Sonu hiç iyi bitmiyor. Neyi düzelteceğimi bilemiyorum, zaten buna vaktim kalmıyor. Destan gibi yazıyorum. Yazıma gelen eleştirileri ve düzeltme önerilerini kaldıramıyorum.

 

İster roman, öykü veya senaryo yazın, ister bitirme tezi, haber veya bir blog yazısı; eli kalem tutan herkes gibi siz de bu 21 sorundan en az biriyle muhakkak karşılaşmışsınızdır. Dünyaca ünlü medya enstitüsü Poynter’da otuz yıla yakın bir süredir gazetecilik, yazarlık, dil ve editörlük dersleri veren Roy Peter Clark da işte bütün bu sorunlara yönelik yıllardır biriktirdiği 210 pratik çözüm önerisini elinizdeki kitapta derli toplu bir kılavuz haline getirdi.

Yazmanın öyle sihirli, gizemli bir iş olmadığı fikrinden yola çıkan Clark, metnin içeriğinden bağımsız olarak yazma süreci için yedi adım tanımlıyor önce: yola çıkış, organize olma, odak noktası bulma, dili tutturma, taslak metin, durum değerlendirmesi ve iyileştirme. Ardından, her bir adımda karşılaşılması muhtemel sorunların nedenlerini ele alarak, kimi gündelik hayatımızdan, kimi ustaların deneyimlerinden esinlenen uygulanabilir, akılcı çözüm önerilerini sıralıyor.

Yazar, gazeteci, senarist, blogger, akademisyen veya editör… Yazma Uğraşı, içerik üreten, yazmak için uğraş veren, eli kalem tutan herkes için yol yordam gösteren bir başucu kılavuzu; halden anlayan, yargılamayan bir yol arkadaşı olacak.

Roy Peter Clark, gazetecilik alanında dünyanın en önemli eğitim ve araştırma kurumlarından Poynter Institute for Media Studies’de (Florida, ABD) otuz yıla yakın bir süredir yazarlık ve gazetecilik dersleri vermektedir. Doktorasını Stony Brook Üniversitesi’nde (New York, ABD) ortaçağ edebiyatı alanında tamamlayan Clark, 1977 yılında muhabir olarak başladığı gazetecilik kariyerini editör ve eğitmen olarak sürdürmüştür. ABD’nin önde gelen yazar koçları arasında gösterilen ve Ulusal Yazar Atölyesi’nin kurucularından biri olan Clark’ın yazarlık, gazetecilik, dil ve editörlük konularında yayınlanmış ondan fazla kitabı bulunmaktadır.

bottom of page