top of page
zaman_dilimleri_ajandasi.png

İngilizce aslından çeviren: Cansen Mavituna

216 sayfa 

22,5 cm x 24 cm

ISBN: 978-605-71021-4-0

Nisan 2024

450 TL

Zaman Dilimleri Ajandası

Gözden geçirilmiş ve yenilenmiş baskı

Cal Newport

Ne kitap ne ajanda, hem kitap hem ajanda!

Zaman Dilimleri Ajandası’nın temelinde zamanı dilimlere ayırma denen basit fakat etkili bir yöntem var. Pek çok insan günlük mesaisini toplantılardan, e-postalardan ve anlık mesaj­lardan arta kalan zaman kırıntılarında yapılacaklar listesindeki işleri halletme­ye çalışarak geçiriyor. Zaman dilimleri sisteminde ise gününüzün her dakikası­nı nasıl kullanmak istediğinizi önceden belirliyorsunuz. Genel olarak “verimli olmak” için çabalamaktan ziyade zamanınızı dilimlere ayırıp bu dilimlere de belli işler atıyorsunuz. Bu şekilde işleri değil zamanı yönetmeye başlayarak gün içinde yaptığınız faydalı iş miktarını muazzam derecede artırabiliyorsunuz. Ayrıca programınızın kontrolünü ele aldığınızı hissettiğinizde kaygınızın da azalmakta olduğunu fark edeceksiniz.

Zaman Dilimleri Ajandası’nın hedefi şu: günlük mesai­niz boyunca zamanınızı ve dikkatinizi azami düzeyde işlerinize ayırabilmenizi sağlamak. Siz ne yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bu ajanda yapmanız gerekenleri hayal edemeyeceğiniz kadar verimli ve bilinçli bir şekilde yapma­nıza yardımcı olacak.

                                                                                                              

Pürdikkat ve Dijital Minimalizm adlı kitaplarıyla tanınan Cal Newport’un son on beş yılda geliştirdiği kişisel üretkenlik sis­temi, şimdi Zaman Dilimleri Ajandası formunda herkesin kullanımına açık.

Cal Newport, Georgetown Üniversitesi (Washington, ABD) bilgisayar bilimleri bölümünde doçent unvanıyla çalışmaktadır. Doktorasını MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) tamamlayan Newport, dağıtık algoritmalar teorisi alanındaki bilimsel çalışmalarının yanı sıra teknoloji–kültür ilişkisini irdelediği, yirmiyi aşkın dile çevrilen kitaplarıyla tanınmaktadır. Dijital teknolojilerin toplumsal etkileri, verimli çalışma biçimleri ve kalıcı değer üretimi gibi konularda calnewport.com/blog adresinde yazmaya devam etmektedir.

bottom of page