top of page
Finlandiya_kapak.jpg

İngilizce aslından çeviren: Cansen Mavituna

Kapak tasarımı: Beste Doğan

Önsöz: Dr. Özgür Bolat

128 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-66693-5-4

Mayıs 2018

110 TL

Eğitimde Finlandiya Modeli

Küçük bir Kuzey ülkesini eğitimde zirveye taşıyan temel ilkeler ve uygulamalar

Pasi Sahlberg

“Çağı yakalamak ve modern ülkeler arasında ‘hak ettiğimiz’ yeri almak için çocuklarımızın eğitiminin çok önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak, yıllardır devamlı vites değiştirip zikzak yaptık. Eğitim konusunda izleyeceğimiz uzun vadeli yolu, yani politikaları, bir türlü tespit edemedik; ideolojik tercihlerin esiri olduk. Oysa çalışmadan, akıl kullanmadan, iyi örneklerden ders çıkarmadan, verilere önem vermeden hiçbir şey gerçekleştirilemez, ‘hak edilemez.’ 

Bu kitapta okuyacağınız fikirlerin eğitim dünyamıza yeni ve taze bir soluk getireceğini düşünüyorum. Pasi Sahlberg, ABD’de John Dewey, Howard Gardner gibi düşünür ve bilim insanlarının geliştirdiği eğitim kuramlarının Finlandiya eğitim sistemini nasıl başarıya taşıdığını bu kitapta son derece akıcı bir anlatımla bizlere sunuyor.” 

Prof. Dr. Üstün Ergüder

Eğitim Reformu Girişimi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

“Finlandiya’nın göz kamaştırıcı eğitim sistemini dünyaya tanıtan Pasi Sahlberg, hangi ülkeden olduğu fark etmeksizin tüm eğitim liderlerinin faydalanabileceği dört dersi ortaya koyuyor. Sahlberg’in açık, ikna edici ve sohbet havası taşıyan bu etkili çalışmasına kulak vermenin tam zamanı.”

Prof. Howard Gardner

Harvard Üniversitesi

Dr. Pasi Sahlberg, eğitimcilik kariyerine Helsinki’de bir öğretmen lisesinde matematik ve fizik dersleri vererek başladı; orada geçirdiği altı yılı kariyerinin en ilginç ve en önemli kısmı olarak görüyor hâlâ. Daha sonra Helsinki Üniversitesi’nde fen ve matematik öğretmenliği dersleri verdi, yaklaşık on yıl boyunca Finlandiya Ulusal Eğitim Kurulu’nda fen dersi müfredatını hazırlayan ekibin ve öğretim metotları geliştirme biriminin şefi olarak çalıştı ve Finlandiya’da eğitim reformlarının hayata geçirilmesi sürecinde danışmanlık görevini üstlendi.

Sahlberg’in uluslararası kariyeri 1990’lı yıllarda başladı; Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Avrupa Komisyonu’na danışmanlık yaptı. 2000’li yılların başında Dünya Bankası’nın eğitim ekibine katılmak üzere Washington’a taşındı. Ardından bir süre İtalya’daki European Training Foundation’da (Avrupa Eğitim Vakfı) çalıştıktan sonra 2009 yılında Finlandiya’daki Uluslararası Dolaşım ve İşbirliği Merkezi’nin direktörü oldu. 2013 ve 2016 yılları arasında Harvard Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak uluslararası eğitim politikası ve liderliği üzerine dersler verdi.

2011 yılında yayınlanan Finnish Lessons: What the World Can Learn from Educational Change in Finland adlı ilk kitabı kısa sürede dünya çapında çoksatanlar listesine girdi. Şu an gözden geçirilmiş baskısıyla raflarda olan Finnish Lessons, 2013 yılında Grawemeyer ödülünü kazandı ve 26 dile çevrildi. Eğitim üzerine çok sayıda kitaba bölümler yazdı ve sınıf içi öğretim ve öğrenimden okul liderliği ve uluslararası eğitim reformlarına dek pek çok konuda yüzden fazla makale yayınladı. Son olarak, Harvard’daki öğrencileri ve meslektaşlarıyla birlikte yazdığı Hard Questions on Global Educational Change adlı kitabın yanı sıra Stanford Üniversitesi’nce yürütülen Uluslararası Öğretmen Politikaları Araştırması kapsamında Karen Hammerness ve Raisa Ahtiainen ile birlikte Empowered Educators in Finland başlıklı kitaba imza attı.

Eğitimde değişim, liderlik ve okul gelişimi konularında dünyanın çeşitli ülkelerinde konferanslar veren; ayrıca İngiltere, İskoçya, Avustralya ve Yeni Zelanda parlamentoları ile Avrupa Parlamentosu ve ABD Kongresi’nde konuşmalar yapan Sahlberg, misafir öğretim üyesi olarak bulunduğu Columbia, Vanderbilt, Stanford, Harvard, King’s College London, Melbourne ve Toronto üniversiteleri ile Singapur Ulusal Eğitim Enstitüsü’nde dersler verdi.

Pasi Sahlberg, küresel eğitim alanındaki çalışmalarıyla çeşitli ödüllere de layık görüldü. 2012’de Finlandiya Eğitim Ödülü’nü, 2014’te İskoçya’da Robert Owen Ödülü’nü ve 2016’da Danimarka’da Lego Ödülü’nü kazandı. Halen misafir öğretim üyesi olarak bulunduğu Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nde eğitim politikaları dersi veren Sahlberg, dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim bakanlıklarına ve hükümetlere danışmanlık yapmaya, uluslararası kuruluşlarda uzman olarak görev almaya devam ediyor.

Daha fazla bilgi için www.pasisahlberg.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

bottom of page