top of page
Esyanın_dilinden_anlamak_ön.jpg

İngilizce aslından çeviren: Banu Karakaş

Kapak tasarımı: Beste Doğan

240 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-66693-8-5

Kasım 2019

150 TL

Eşyanın Dilinden Anlamak

Emeğin değeri ve anlamı üzerine felsefi bir tartışma

Matthew B. Crawford

Gün boyu bilgisayar başında çalışırken tam olarak ne “iş” yaptıklarını kendilerine bile açıklamakta zorlanan günümüz zihin emekçileri, anlamlı bir hayattan giderek uzaklaştıklarını, adını koyamadıkları bir şeylerin eksikliğini hissettiklerini daha sık dile getirir oldular. İnsana kendini aciz ve edilgen hissettiren, kullanıp atmaktan öte ilişki kuramadığımız tüketim ürünleri de bu yabancılaşma hissini pekiştiriyor. Acaba elle tutulur ve hissedilir dünyadan giderek kopuyor olabilir miyiz?

Felsefe doktorasının ardından Washington’daki bir düşünce kuruluşunda başladığı kariyerini bırakıp motosiklet tamirhanesi açan Matthew Crawford, liseden sonra apar topar üniversiteye, oradan da ofise tıkıldığını düşünenler için bu kitapta yeni bir kapı aralıyor. Crawford, bir zamanlar gündelik hayatın parçası olmasına rağmen bugün kaybolmakta olan bir deneyimi, insanın elleriyle bir şeyler üretme ve eşyalarını tamir etme pratiğini mercek altına aldığı Eşyanın Dilinden Anlamak’ta el becerisi ve ustalık gerektiren işlerin itibarını iade ediyor.

Düşünme ile yapmanın, zihin emeği ile kol emeğinin birbirinden büsbütün ayrı şeyler olduğu yanılsamasıyla herkesi “zihin emekçisi” olmaya yönlendiren modern eğitim mantığını sorgulayan Crawford, yüz yıl kadar önce seri üretim hattının ortaya çıkmasıyla doğan bu ayrımın, her iki emek biçiminin de değerini azalttığını örneklerle ortaya koyuyor. Öte yandan, Crawford’a göre büsbütün umutsuz olmaya da gerek yok: Seri üretim hattının gayri insani düzenini de, ofis işlerinin zihin uyuşturan anlamsızlığını da bertaraf etmek mümkün.

Emeğin değeri ve anlamına dair anlatıları irdeleyen Eşyanın Dilinden Anlamak, giderek soyutlaşan bir dünyada ayaklarımızı yere nasıl basabileceğimiz üzerine kapsamlı bir tartışma.

matthew_crawford.jpg

Matthew B. Crawford California Üniversitesi–Santa Barbara’da tamamladığı fizik öğreniminin ardından Chicago Üniversitesi’nde siyaset felsefesi alanında doktora yaptı. 2001 yılında George C. Marshall Institute adlı düşünce kuruluşunda başladığı yöneticilik kariyerini beş ay sonra sonlandırarak kendi motosiklet tamirhanesini açtı. The New Atlantis dergisindeki yazılarıyla geniş bir okur kitlesine kavuşan ve halen motosiklet tamiri ve yedek parça imalatıyla uğraşmakta olan Crawford, bir yandan da Virginia Üniversitesi’ne bağlı İleri Kültürel İncelemeler Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Yazarın The World Beyond Your Head: On becoming an individual in an age of distraction adlı ikinci kitabı 2015 yılında yayınlandı.

bottom of page