top of page
nf_onkapak.png

İngilizce aslından çeviren: Cansen Mavituna

Kapak tasarımı: Gülce Nur Ertopuz

Kapak illüstrasyonu: Aygen İncel

200 sayfa 

14 cm x 21 cm

ISBN: 978-605-06781-6-1

Nisan 2021

120 TL

Nöbetçi Filozof

Büyük felsefi meselelerden gündelik hayat dertlerine

akılları kurcalayan sorular ve cevapları

Ian Olasov

“2016 yılının nisan ayında, serin bir cumartesi sabahı birkaç felsefe hocası ve lisansüstü öğrencisiyle birlikte Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin karşısına kurulan semt pazarına gittik. Çiçek tezgâhlarının arasında bir yer bulup yanımızda getirdiğimiz portatif masayı açtık, İSTEDİĞİNİZİ SORABİLİRSİNİZ yazılı tabelamızı astık ve insanların yanımıza gelip bizimle konuşmalarını beklemeye başladık. Kısa süre içinde Tanrı, hayatın anlamı, seçimler, mutluluk, ahlaki eğitim, özgür irade, kader, toplumsal cinsiyet gibi envai çeşit konuda, birbirinden ilginç sorularla insanlar tezgâhımızı ziyaret etmeye başladılar ve böylece birkaç saatimizi pazarda geçirdik. Sohbet çok hoşumuza gittiğinden felsefe tezgâhımızı açmak üzere aynı pazara birkaç kere daha gittik. O günden bugüne New York’un dört bir köşesindeki pazarlarda, AVM’lerde, metro istasyonlarında, parklarda, kitap fuarlarında ve panayırlarda felsefe tezgâhımızı açtık. Bu kitapta, tezgâhımıza uğrayan ziyaretçilerin yönelttikleri en ilginç ve akılda kalıcı sorulara verdiğimiz yanıtları –veya yanıtların bir kısmını– bulacaksınız.”

City University of New York’ta felsefe dersleri veren

Ian Olasov’un Nöbetçi Filozof’ta bir araya getirdiği sorular, insanların merak edebileceği şeylere, yanıt arayabileceği meselelere sınır konulamayacağını gösteriyor.

Olasov.jpg

Ian Olasov City University of New York’ta (CUNY) tamamladığı felsefe doktorasının ardından aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2016’dan bu yana, New York’un çeşitli kamusal mekânlarında isteyen herkesin gelip soru sorabildiği felsefe tezgâhı etkinlikleri düzenlemektedir. Yazılarıyla Slate, Vox, Public Seminar gibi yayınlara katkıda bulunan Olasov, Amerikan Felsefe Derneği’nin kamusal felsefe dalında verdiği ödüle 2016 ve 2018 yıllarında layık görülmüştür.

bottom of page